Johan Fredin-Knutzén, psykolog och doktorand på Karolinska Institutet, forskar på suicidprevention inom transportsystemet. Foto: Privat och Henrik Martinell/Sveriges Radio.
DÖDEN PÅ SPÅREN
Suicidforskaren: Så kan självmorden på järnvägen bli färre
Publicerad 5 apr 2025 · kl 07:28 · 1:16 min
Enklare, billigare hinder kan minska antalet självmord på spåren. Det visar studier i suicidprevention i transportsystemet, som KI-doktoranden Johan Fredin-Knutzén arbetar på.
De testar bland annat midjehöga staket mellan tågspår, plattformsdörrar, pyramidmattor och instängsling av spårområden. Dessa åtgärder ihop visar att de kan få en person att avbryta den akuta självmordsprocessen.
Han tror att åtgärderna kan införas på bredare front längs halländska tågspår inom några år.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete