Lek och idrottsytor lyfter området rejält och gör det bättre för både invånare och näringsliv, säger Malin Edström, landskapsarkitekt. Foto: Victoria Bergsten/Sveriges Radio
SUNDSBRUK
Storsatsning i Sundsbruk – parken rustas upp för lek och idrott
Publicerad 22 juli 2025 · kl 06:53 · 1:09 min
Sundsbruks park i Sundsvall genomgår just nu en omfattande upprustning, med bland annat en konstgräsplan, en streetbasketplan och en boulebana, som en del av kommunens 15-årsplan för lekplatser och parker.
Totalt investeras 75 miljoner kronor i nya lekmiljöer, varav årets största satsning i Sundsbruk beräknas kosta 5,1 miljoner kronor.
Landskapsarkitekten Malin Edström säger att målet är att skapa en park som främjar rörelseglädje och fungerar som en mötesplats för både barn och vuxna.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete