Recension: West side story av Steven Spielberg
Regissören Steven Spielberg har tagit sig an musikalsuccén ”West side story” från 1957 med musik av Leonard Bernstein och text av Stephen Sondheim som nyligen gick bort.
Berättelsen bygger på William Shakespeares tragedi ”Romeo och Julia”, men familjefejden mellan Montagues och Capulets är här en kamp mellan två rivaliserande gäng på Manhattan i 50-talets New York.
Kulturnytts Maria Askerfjord Sundeby tycker att filmen har ett oemotståndligt bildspråk, som både leker med det förflutna och känns modernt, och att Spielberg har lyckats skapa ”West side story 2.0”.
Titel: West side story
Regi: Steven Spielberg
Medverkande: Ariana DeBose, David Alvarez, Ansel Elgort, Rachel Zegler
Genre: Musikalfilm
Kan ses: Biopremiär 10 december 2021
Betyg: 4 av 5
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete