Foto: Fredrik Sandberg/TTDaniel Alling, Berlindaniel.alling@sverigesradio.seEkotAnsvarig utgivare: Klas Wolf-Watz
HÖGA ELPRISER
Noll förståelse i Tyskland för Buschs elvrede
Publicerad 13 dec 2024 · kl 13:33 · 1:48 min
Den tyska regeringen har ingen förståelse för energiminister Ebba Buschs ilska mot Tyskland i samband med de höga elpriserna de senaste dagarna.
Den tyske energiminister Robert Habecks talesperson säger att det är för lite elproduktion i södra Sverige och därför får Sverige höga priser och att Sverige borde öka överföringskapaciteten mot Europa.
Tyskland har inte heller några planer på att dela in landet i elprisområden som Sverige kräver sen länge
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete