Ludvig Palmheden i frysrummet på Naturhistoriska riksmuseet. Foto: Anna-Karin Ivarsson/Sveriges Radio.
MUSEER

Museet har frysen full med björnar och örnar – behöver mer utrymme

Publicerad 13 mar · kl 06:00 · 2:16 min
  • I Sveriges museer finns inte bara historia utan även underlag för framtida forskning om vår påverkan på miljön.

  • I över 60 år har Naturhistoriska riksmuseet samlat in miljöprover och fryst in dem men nu är frysarna fulla och pengar behövs till ytterligare ett frysrum.

  • Museet söker pengar från Kulturdepartementet men också från externa givare för att kunna bibehålla en uppsamlingstakt på cirka 10000 prover per år från till exempel däggdjur, fåglar och fiskar.

Anna-Karin Ivarssonanna-karin.ivarsson@sverigesradio.seKulturnyttAnsvarig utgivare: Peter O Nilsson

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

Senaste sändningen

Kulturnytt