Liberalernas riksdagskandidat Ulf Erlingsson i Markaryd bedöms vara olämplig som vapenägare av polisen. Själv menar han att polisen styrs av Putin. Foto: Skärmdump från YoutubeMaria Helttunenmaria.helttunen@sverigesradio.seLisa Brattlisa.bratt@sverigesradio.seP4 KronobergAnsvarig utgivare: Marcus Sjöholm
POLITIK
Ordföranden efter P4:s avslöjande om L-kandidaten: ”Inga synpunkter”
Publicerad 16 min sedan · 1:03 min
Liberalernas riksdagskandidat Ulf Erlingsson i Markaryd nekas vapenlicens, eftersom polisen bedömer honom som olämplig som vapenägare.
Beslutet kopplas till filmer där han poserar med vad som ser ut som automatvapen, medan Liberalernas ordförande i Markaryd Peter Ekberg säger att uppgifterna är nya och att saken är tagen ur sitt sammanhang.
Peter Ekberg berättar också vilken bakgrundskontroll som gjorts av Erlingsson.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete