Grå starr är en av Sveriges vanligaste ögonsjukdomar och går att åtgärda relativt enkelt. Därför borde fler söka vård, säger ögonläkaren Sam Haidari. Foto: Pernilla Arvidsson/Sveriges Radio
ÖGONSJUKVÅRD
Fler kan få vård för grå starr – om de känner till symtomen
Publicerad 2 min sedan · 1:32 min
Jönköpings län är ett av de län i Sverige där det utförs flest gråstarrsoperationer. Sam Haidari, ögonläkare vid Länssjukhuset Ryhov i Jönköping, menar att det skulle kunna utföras betydligt fler.
Sam Haidari vill att fler ska vara vaksamma på symtomen och söka vård. Han nämner suddig syn och halo-fenomen som exempel på symtom där grå starr kan vara den bakomliggande orsaken.
Själva operationen är en av världens vanligaste – men Sam Haidari tror att många ändå kan känna oro inför att operera ögonen.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete