Vänsterpartisten Henrik Holmkvist är den som har huvudansvaret för kultur- och fritidsfrågor i det nya styret. Foto: Daniel Kjellander/Sveriges Radio
POLITIK

Nya styret i Karlskrona vill ge mer pengar till kulturen

Publicerad 2 min sedan · 1:11 min
  • Det nya styret i Karlskrona vill satsa mer på kultur, med förhoppningen att få fler att flytta hit och stanna kvar. Bland annat genom ökade föreningsstöd.

  • Kulturförvaltningen i Karlskrona tycker själva att det satsar för lite pengar på kulturen. När det nya styret snart tar makten så kommer fokus ligga på att möjliggöra mer kultur.

  • Men vad för slags kultur man ska satsa på ska inte politiken bestämma, tycker Henrik Holmkvist (V).

Daniel Kjellanderdaniel.kjellander@sverigesradio.seMatilda Ljungkvistmatilda.ljungkvist@sverigesradio.seP4 BlekingeAnsvarig utgivare: Peppe Alfiero

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

P4 Blekinge