Imorgon möts ärkerivalerna Malmö FF och FC Köpenhamn i Malmö. Och redan idag tar polisen höjd för spänningar mellan supportrar. Foto: Andreas Hillergren/TT
MALMÖ FF

Inför stormatchen: Fler poliser i Malmö redan idag

Publicerad 4 aug 2025 · kl 15:10 · 0:42 min
  • Imorgon möts ärkerivalerna Malmö FF och FC Köpenhamn i Malmö. Ett möte som beskrivs som en högriskmatch.

  • Därför kommer polisen att ha ökad närvaro i Malmö redan på måndagen, säger Jimmy Modin, polisens presstalesperson.

  • "I bägge de här supporterskarorna så finns det ju element som kommer att försöka söka kontakt med varandra och söka bråk, så att säga," säger han.

Hanna Palmhanna.palm@sverigesradio.sePeggy Rookepeggy.rooke@sverigesradio.seP4 MalmöhusAnsvarig utgivare: Alexander Vickhoff

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

Senaste sändningen

P4 Malmöhus