Donald Trump, president i USA, och Filip Andersson, chefsanalytiker på Danske Bank. Foto: Foto: Alex Brandon /AP/TTPhilip Ramqvistphilip.ramqvist@sverigesradio.seEkotAnsvarig utgivare: Klas Wolf-Watz
SVENSKA VALUTAN
Handlare säljer kronan – innan Trumps helgtwittrande
Uppdaterad 17 apr · kl 06:59 · 2:08 minPublicerad 17 apr · kl 06:26
Svenska kronan är den G10-valuta som har tagit mest stryk av kriget i Mellanöstern. Det visar en analys som Danske Bank har gjort.
Banken har noterat ett handelsmönster där kronan köps och säljs under specifika delar av dygnet – och veckan.
”Fredagseftermiddagar och kvällar har vi haft en kronsvaghet”, säger Filip Andersson, chefsanalytiker på Danske Bank.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete