TT-Lines färja Marco Polo gick på grund i oktober 2023. Foto: Johan Nilsson/TT (Arkivbild)
GRUNDSTÖTNINGEN

Försäkringsbolag betalar för saneringen efter Marco Polo

Publicerad 25 sep 2025 · kl 05:45 · 1:24 min
  • TT-Lines försäkringsbolag har gått med på att betala drygt 51 miljoner till MSB för saneringen efter att färjan Marco Polo gick på grund. Hittills har myndigheten ställt krav på 64,8 miljoner.

  • Tusentals liter tjockolja läckte ut när Marco Polo gick på grund utanför Blekinge i oktober 2023. Saneringen på stränderna leds av de drabbade kommunerna som i sin tur ersätts av MSB.

  • När det gäller saneringen på havet är läget annorlunda. Den görs av Kustbevakningen som än så länge inte har någon överenskommelse med TT-Lines norska försäkringsbolag Gard.

Niklas Erikssonniklas.eriksson@sverigesradio.seP4 BlekingeAnsvarig utgivare: Peppe Alfiero

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

P4 Blekinge