Roger Hedlund, ordförande för Sverigedemokraterna i Gävleborg berättar att det finns andra parametrar som väger tyngre än kön. Foto: Maria Törnsjö/Sveriges Radio
POLITIK
Fler kvinnor i SD – men nästan tre av fyra ledamöter är män
Publicerad 2 min sedan · 1:22 min
Könsfördelningen bland kommunpolitikerna i Gävleborg har blivit jämnare sedan förra valet, det visar P4 Gävleborgs sammanställning. Det parti som har minst andel kvinnor är Sverigedemokraterna där 29 procent är kvinnor.
Sverigedemokraterna har fått in fler kvinnor sedan förra valet. Men ligger fortfarande efter övriga partier när det gäller andelen kvinnor.
Ordförande för Sverigedemokraterna i Gävleborg Roger Hedlund berättar hur han ser på det – och om att det finns andra parametrar som väger tyngre.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete