Vänsterpartiets riksdagsledamot Lorena Delgado Varas. Foto: Linus Sundahl-Djerf/SVD/TT

Lorena Delgado Varas anmäldes för hets mot folkgrupp – ärendet avslutas

Publicerad 22 apr 2025 · kl 10:55 · 1:46 min
  • Det blir ingen förundersökning mot Vänsterpartiets riksdagsledamot Lorena Delgado Varas, som polisanmälts av Judiska Centralrådet för hets mot folkgrupp.

  • ”Inlägget som sådant uppfattar jag som rätt allvarligt, men jag kan inte styrka att det finns ett uppsåt, helt enkelt”, säger Joakim Zander, chefsåklagare vid Särskilda åklagarkammaren.

  • Det var för ett par veckor sedan som Lorena Delgado Varas på plattformen X delade en bild med budskapet att Israel styr USA, och en bildtext. Bilden är ”djupt antisemitisk” enligt Judiska centralrådet.

Lova Olssonlova.olsson@sverigesradio.seEkotAnsvarig utgivare: Klas Wolf-Watz

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

Ekots senaste nyhetssändning

Nyheter från Ekot