“Bättre att bryta kontakten”
Dagens presidentval i USA har återkommande beskrivits som ett ödesval, samtidigt som USA som land beskrivits som mer polariserat än på länge. Den bilden delas av svensk-amerikanerna Leigh-Ann Olsson och Jennifer Gamble i Karlstad.
Enligt Leigh-Ann har polariseringen gått så långt att hon sagt upp kontakten med vänner på grund av att de haft olika syn på presidentkandidaterna.
Leigh-Ann Olsson och Jennifer Gamble bor och arbetar i Karlstad. De är båda djupt engagerade känslomässigt, båda med såväl familjemedlemmar som kompisar i båda lägren.
De pratar om ett land i splittring, om en riktig rädsla för inbördeskrig och hur relationer slitets isär på ett sätt som politiken inte gjort tidigare.
Leigh-Ann Olsson jobbar inom socialförvaltningen och Jennifer Gamble jobbar som lärare.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete