Elenore Ingårda tar över som chef för avdelningen för grova brott inom Eskilstunapolisen när Lrs Franzell går i pension. Foto: Reino Helin/Sveriges Radio Annika Dahlgrenp4sormland@sverigesradio.seP4 SörmlandAnsvarig utgivare: Robin Gustafsson
Polisen
Nya chefen: "Det här ska bli väldigt spännande"
Publicerad 3 aug 2020 · kl 22:50 · 1:55 min
- Elenore Ingårda tillträder snart som ny gruppchef för polisens enhet för grova brott i Eskilstuna, då den tidigare chefe Lars Franzell gått i pension.
- "Det här ska bli väldigt spännande och utmanande, säger Elenor Ingårda.
- Hon hoppas att regeringen ska bygga ut samhällets förmåga att förhindra exempelvis gängkriminalitet och säger att alla måste jobba tillsammans och förhindra det i ett tidigt skede.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete