WHO: Utbrottet ett hot mot internationell hälsa
Spridningen av coronaviruset från Wuhan i Kina utgör ett internationellt hälsonödläge, meddelade Världshälsoorganisationen, WHO, på torsdagskvällen.
Att WHO:s generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus nu utropar det nya coronaviruset som ett internationellt hot mot människors hälsa innebär att organisationen kan styra sina resurser till att hjälpa länder med svaga hälso- och sjukvårdssystem. För det är inte situationen i Kina som oroar WHO mest, utan vad som kan hända om viruset får fäste i ett fattigare land.
Det som också har ändrats sedan expertkommittén kom till en annan slutsats vid sitt sammanträde för en vecka sedan är att flera fall av smittspridning från människa till människa har bekräftats utanför Kina, det får experter att befara att viruset har anpassat sig till att spridas den vägen.
Efter det mer än sex timmar långa mötet kom WHO:s expertkommitté med en rad rekommendationer för att begränsa smittspridningen och bekämpa viruset, men världshälsoorganisationen ser ingen anledning att rekommendera begränsningar vad gäller resor eller handel med Kina.
Generaldirektör Tedros kom nyligen hem från Peking, där han träffade landets president Xi Jinping, under presskonferensen nu ikväll sa han sig vara imponerad av hur Kina har hanterat utbrottet.
– Utan Kinas agerande hade spridningen utanför landet varit mycket större, kanske hade det också förekommit dödsfall även utanför Kina, sa generaldirektören och upprepade att det inte ska ses som en misstroendeförklaring mot Kina att man nu utlyser ett globalt hälsonödläge