Anders Edstam är räddningschef i Södertörns Brandförsvar. Foto: Annizeth Åberg/Sveriges Radio

Räddningschef om ökade explosioner: Nya risker för brandmän

Publicerad 14 nov 2019 · kl 05:38 · 1:48 min

Ökat antal explosioner i landet kan medföra nya risker för räddningstjänsten menar Anders Edstam. Risker som det idag saknas utbildning och skyddsutrustning för.

– Vi verkar ju ute i samhället hela tiden då kan vi också komma i vägen för en sån här sprängning, helt enkelt vara där när det smäller, säger Anders Edstam som är räddningschef i Södertörns Brandförsvar.

Skyddsutrustning med heltäckande kläder och hjälm som brandmännen har räcker inte och de har inte tillgång till skydd mot detonationer och måste därför vara försiktiga när de är ute och jobbar säger Anders Edstam.

– Håller trenden i sig kan vi behöva vidta åtgärder.

I landet har sprängningarna ökat, även i region Stockholm enligt preliminär statistik från Brottsförebyggande rådet, 43 anmälningar om allmänfarlig ödeläggelse genom sprängning mellan januari och oktober, jämfört med 41 anmälningar förra året samma period.

P4 DigitaltAnsvarig utgivare: Ulf Myrestam

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

Senaste sändningen

P4 Digitalt