Anna Bergendahl var nöjd trots en tiondeplacering. Foto: Henrik Montgomery/TT
Melodifestivalen 2019

Bottenplacering i Mellofinalen för Anna Bergendahl

Uppdaterad 10 mar 2019 · kl 21:41 · 1:49 minPublicerad 9 mar 2019 · kl 22:11

Anna Bergendahl, med låten Ashes to Ashes, kom på tionde plats av 12 vid finalen i Melodifestivalen i Friends arena i Solna på lördagskvällen.

Vann gjorde John Lundvik med låten Too late for love och han får representera Sverige vid Eurovision song contest i Israel i maj. Han vann både juryns och tittarnas röster. 

Trots tiondeplatsen var Anna Bergendahl nöjd.

– Jag är så lycklig. Jag är så glad för alla röster. Jag är nöjd för med framträdande och jag var så lycklig på scenen, sa Anna Bergendahl till P4:s Claes-Johan Larsson efter tävlingen. 

Den sjungande läkarstudenten Anna Bergendahl har knappt två och ett halvt år kvar på sina studier, men vill fortsätta med musiken.

– Jag vill fortsätta med musikkarriären och vi kommer att släppa en skiva och det blir sommarturné, jag hoppas på en lång karriär som sångerska,  men jag vill också bli narkosläkare eller någon typ av akutläkare.

P4 SörmlandAnsvarig utgivare: Robin Gustafsson

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Relaterat

Senaste sändningen

P4 Sörmland