Branförloppet var snabbt. Foto: Mats Öfwerström / Sveriges Radio

Insatsledaren: En person lyckades ta sig ut

Uppdaterad 5 feb 2018 · kl 09:25 · 2:06 minPublicerad 5 feb 2018 · kl 07:33

En villa i Åsarp brann kraftigt under morgonen. Enligt uppgifter till Räddningstjänsten ska en person vara skadad efter att ha hoppat ut från det brandhärjade huset.

Larmet om branden kom in till Räddningstjänsten vid sjutiden på måndagsmorgonen. Villan - som ligger i centrala Åsarp - var fullt övertänd när räddningspersonal kom till platsen.
- Två personer bor i huset, en man var hemma och han lyckades ta sig ut, säger Peder Svensson som är insatsledare på platsen.

Mannen ska ha hoppat ut från ett fönster och fördes under morgonen till sjukhus med brännskador, det är oklart hur allvarligt skadad han är.

Orsaken till branden är oklar.
- Det får utredningen påvisa. Nu kommer vi ha efterbevakning större delen av dagen, säger Peder Svensson.

Kvar i byggnaden blev tre hundar och två katter.

P4 SkaraborgAnsvarig utgivare: Linus Wennblom

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Senaste sändningen

P4 Skaraborg