Farah försvarade OS-guldet trots fall
Storbritanniens Mo Farah vann OS-guldet på 10 000 meter. Men det blev en dramatisk final när Farah föll omkull och var nära att bli nedtrampad.
– Det påverkade mig, jag blev lite trött på slutet, säger den olympiske mästaren till Radiosporten.
Mo Farah tog karriärens tredje OS-guld när han vann 10 000 meter i tuff konkurrens med kenyanska och etiopiska löpare.
Men det var nära att finalen skulle sluta på ett helt annat sätt för Farah. Britten snubblade i klungan efter knappt fyra kilometer och föll omkull.
Det är Farah som ramlar och så blir han nästintill trampad i ansiktet, han klarar sig med minsta möjliga marginal, sedan gör han tummen upp efteråt.
Farah spurtade sig till OS-guldet på segertiden 27.05,17 – fyra sekunder från Kenenisa Bekeles olympiska rekord. Kenyas Paul Kipngetich Tanui tog silvret och Etiopiens Tamirat Tola knep bronset.
– Det är så sjukt bra, jag kan inte fatta att jag blir så upphetsad av ett lopp som tar 25 varv, säger expert Miro Zalar.
Mo Farah berättar för Radiosporten att han tappade kraft efter fallet.
– Det påverkade mig, jag blev lite trött på slutet men avslutningen var stabil även om grabbarna utmanade mig, säger den olympiske mästaren.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete