För få vill dansa på gymnasiet i Skellefteå

Publicerad 6 juli 2016 · kl 06:35 · 1:30 min

Till hösten blir det varken dans- eller teaterprogram i Skellefteå.

För dansprogrammet är det andra året i rad som det är för få sökande till linjen. Det här kan bli slutet för dans på gymnasienivå tror Lena Dahlqvist, lärare på dansprogrammet i Skellefteå.

Lena Dahlqvist har de senaste åren sett en nedgång i sökande till dansprogrammet, något som lett till att programmet nu inte blir av för andra året i rad. En anledning till det tror hon är att elever inte vet om utbildningens bredd.
Men hon kritiserar även Gymnasiereformen från 2011.

I år kommer danslärarna endast undervisa tredjeklassarna i dans men Lena Dahlqvist är ändå optimistisk för framtiden.

P4 VästerbottenAnsvarig utgivare: Anders Bäckström

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Senaste sändningen

P4 Västerbotten