Dokumentärer om Amy Winehouse och Nina Simone nominerade till Oscars

Publicerad 2 dec 2015 · kl 08:50

Första nomineringarna i dokumentärklassen för Oscars, världens största filmpris är klara skriver Hollywoodreporter - bland annat ser man musikdokumentärerna om Amy Winehouse – "Amy" – och "What happened, miss Simone?" om Nina Simone.

"He named me Malala" som nyligen hade premiär i Sverige om Nobels fredspristagaren Malala Yousefzai som lever under dödshot för sin kamp att alla flickor ska få gå i skola är också med på listan liksom Going clear, dokumentär om scientologikyrkan som visats på SVT i höst finns bland de femton nominerade som sen ska bli fem.

“Amy” - Asif Kapadia

“Best of Enemies,” Morgan Neville

“Cartel Land,” Matthew Heineman

“Going Clear: Scientology and the Prison of Belief,” Alex Gibney

“He Named Me Malala,” Davis Guggenheim

“Heart of a Dog,” Laurie Anderson

“The Hunting Ground,” Kirby Dick

“Listen to Me Marlon,”  Stevan Riley

“The Look of Silence,” Joshua Oppenheimer

“Meru,” Jimmy Chin and Elizabeth Chai Vasarhelyi

“3 1/2 Minutes, 10 Bullets,” Marc Silver

“We Come as Friends,” Adelante Films

“What Happened, Miss Simone?,” Liz Garbus

“Where to Invade Next,” Michael Moore

“Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom,” Evgeny Afineevsky

KulturnyttAnsvarig utgivare: Peter O Nilsson

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Senaste sändningen

Kulturnytt