Stökigt i Basketsverige efter spelskandalen
I kväll spelar basketligalaget Stockholm Eagles sin första match sen det framkom att klubben misstänker några av sina före detta spelare för att ha satsat pengar på sina egna matcher under säsongen.
Klubben har inlett en egen undersökning som dom räknar med ska vara klar i slutet av februari
Samtidigt som ordföranden Goran Popov berättat om utredningen har han även riktiat anklagelser mot andra klubbar genom att säga att det är allmänt känt att det förkommer läggmatcher i basketligan.
– Vi är den enda klubb som vågar prata om det eftersom detta är ett tabuämne, säger Popov.
De här anklagelser har rört upp känslor i Basketsverige och både spelare och förbundet menar att de aldrig hört talas om detta.
– Det är kraftiga anklagelser han kommer med och om han har sådan här information så måste han gå till polisen med den så att detta får utredan, säger basketföbundets ordförande Hans von Uthman.
Det här är inte det enda som skakat om Basketsverige.
Tidigare i veckan skickade Basketförbundet ett pressmeddelande där de berättade att förbundet tillsammans med svenska spel har gjort en polisanmälan till riksenheten mot korruption gällande misstankar om oegentligheter i samband med en ligamatch i december.
Förundersökning är nu inledd och en elitdomare har stängts av efter skandalen som handlar om att ett slutresultat korrigerats med en poäng efter slutsignal.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete