Dyrt ta personlig assistent till Dalheimers hus

Publicerad 7 feb 2013 · kl 08:38 · 1:42 min

Sedan i januari måste du betala för att ta med en personlig assistent in på Dalheimers rehabiliteringsanläggning i Göteborg. De nya kostnaderna upprör besökarna.

– Jag tycker det är fel att slå på de som redan ligger ned. Det drabbar de rörelsehindrade väldigt hårt. Det här ska ju va en fristad för dem. Det finns ju inte så många andra ställen för dem, säger Mikael Zachén, som är personlig assistent.

Många är upprörda vid bassängen på Dalheimers hus. Förut var det gratis för assistenter att följa med in på badet, men sedan den 7 januari tillbaka kostar det 60 kronor per besök. En utgift som de rörelsehindrade får ta ur egen ficka för sina assistenters räkning. Kenneth Ericson är chef för anläggningen och förstår kritiken, men menar att man måste tänka på ekonomin i första hand.

– Jag har mött många som är här ofta och som är väldigt bekymrade över det här beslutet. Jag har varit öppen och diskuterat med många och tycker att dialogen är viktig. Men kravet vi har är att ha en ekonomi i balans. Så är det helt enkelt, säger Kenneth Ericson.

Ragnvald Johansson har svårt att gå och brukar besöka badet två gånger i veckan för rehabilitering.

Numera så kostar det pengar. Vad tycker du om det?

- Inget vidare. Det är viktigt för mig att komma hit. Så det blir naturligtvis indragningar på att komma hit och bada, säger han.

Dalheimers hus är specialbyggt för personer med rörelsehinder. Bassängen är uppvärmd till 34 grader och utrustad med bassänglift och breda trappor med räcken.

Vad betyder den här platsen för dig?

- Den betyder allt faktiskt. Värme. Man blir mjuk i kroppen om inte annat. Så det betyder väldigt mycket, säger Ragnvald Johansson.

Elina Haimi
elina.haimi@sverigesradio.se

P4 GöteborgAnsvarig utgivare: Jonathan Sylwan

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Senaste sändningen

P4 Göteborg