Föremål från Muramaris nu tillbaka på Gotland

Publicerad 31 jan 2013 · kl 12:49 · 1:27 min

Tvåhundra av föremålen från makarna Roosvals Villa Muramaris har nu anlänt till Gotland. I tjugo års tid har de stått i en lägenhet i Stockholm dit de togs av byggmästare Karl Sundström som bodde på Muramaris innan nuvarande ägaren tog över.

Men i höstas lyckades Gotlands museum förhandla om att få köpa de tvåhundra föremålen för 200.000 kronor, med bidrag från Wihelmina von Hallwyls Gotlandsfond.

Och det handlar om mycket möbler som stolar, bord och bokyllor, men också tavlor och skulpturer av Ellen von Hallwyl - Roosval, och så fotografier och orginalritningar av själva huset.

P4 GotlandAnsvarig utgivare: Jacob Wesley

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Senaste sändningen

P4 Gotland