Norrmännen får betalt för att handla i Töcksfors
Att få betalt för att handla, det låter ju som en önskedröm så här innan jul. Men det precis vad norska Harryklubbens medlemmar fick i helgen, när de bussades från Oslo till Töcksfors.
Harryklubben är en politiskt oberoende kundklubb som enligt grundaren Hampus Söderström syftar till att pressa ner matpriserna på hemmaplan.
- När landruksministern bestämde sig för att höja tullsatserna på utländsk mat med 344% då fick jag nog och startade Harryklubben, och sen har det tagit helt av, säger Hampus Söderström som kommer från Halmstad men bott i Norge i cirka 10 år.
Idag har Harryklubben cirka 12000 medlemmar.
- Men det tickar in nya hela tiden, säger Hampus Söderström.
I helgen rullade han ut röda mattan för sina medlemmar i Töcksfors köpcenter. De hade bussats i gratisbussar från Olso och fick 200 norska kronor i fickpengar att spendera, om de handlade för mer än 500 kronor. Pengarna stod Euro Cash för och kedjan betalar också en avgift till Harryklubben. Själva medlemskapet i Harryklubben är gratis, och vissa passade på att fylla hela resväskor med kött inför jul. Men det är ingen välgörenhet Töcksfors köpcenter ägnar sig åt:
- Handlarna tjänar också pengar på det här.
Klubbens namn kommer från det öknamn som gränsshoppande norrmän kallas:
- Det är lite nedlåtande syn på norrmän i Volvo 240 i grilldressar som drar till Sverige för att handla mat, berättar Hampus Söderström.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete