Två dömda för misshandel
Två män dömdes nu på förmiddagen av Skaraborgs tingsrätt till fängelse och skyddstillsyn efter att de gett sig på en man i hans hem tidigare i år i Skövde.
En 30-årig man döms till ett år och två månaders fängelse för grov misshandel medan en 29-årig man döms till en förlängd skyddstillsyn med 40 timmar eftersom han redan avtjänar ett sådant straff.
Det var i maj som männen följde med mannen hem efter att de träffats på en pizzeria i stadsdelen Ryd. Det var i mannens hem som bråket började och de nu dömda männen stal saker och misshandlade honom med slag och sparkar.
30-åringen och 29-åringen, som stod åtalade för grovt rån, dömdes istället för grov misshandel och misshandel. De erkänner att de slagit mannen men nekar till andra gärningar.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete