Industriföretaget Jonsson & Paulssons framtid är oviss och beror nu på om konkursförvaltaren lyckas hitta en lösning. Foto: Nora Lorek/TT (Genrebild)Anneli Johanssonanneli.johansson@sverigesradio.seMichael Ragnarssonmichael.ragnarsson@sverigesradio.seP4 JämtlandAnsvarig utgivare: Olof Ekerlid
NÄRINGSLIV
Efter anrika företagets konkurs – nu är 50 jobb i fara
Publicerad 8 jan · kl 05:56 · 1:29 min
I Östersund kan ett 50-tal personer bli utan jobb efter att anrika verkstadsföretaget Jonsson & Paulsson i fredags begärde sig själva i konkurs.
Företaget ska en längre tid ha kämpat med dålig lönsamhet och likviditetsproblem. Det är svårt att sia om vad som ska hända med företaget – framtiden ligger i konkursförvaltarens händer.
Men facket kan göra en hel del för personalen, med stöttning och rådgivning, säger facket IF Metalls ombudsman Frida Zachrisson.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete