Umeåområdet

Länstrafiken lovar tidtabelländringar

Publicerad 24 jan 2012 · kl 18:03 · 1:26 min

Nu väntar tidtabelländringar och kanske fler bussar på trafiken mellan Umeå och Holmsund, Vännäs och Sävar. Förseningar och överfulla bussar blivit vardagsmat för de som busspendlar på de här sträckorna och Länstrafiken är missnöjda med hur bussoperatören KR Trafik har skött sig.

Morgontrafiken från både Vännäs och Holmsund är det stora problem med. Tidtabellerna ska justeras - och det man funderar på är att tidigarelägga en del morgonturer.

Men problemen för busspendlarna är inte bara att hinna - det är också trångt om plats på bussarna. Nu har beställaren Länstrafiken diskuterat med utföraren KR trafik hur man ska lösa detta, bland annat vilka turer som ska ha större bussar.

Beslut om tidtabellsförändringarna ska tas den här veckan, och ska börja gälla från den 6 februari. Beställningen och planeringen av trafiken är Länstrafikens ansvar, och KR trafik ansvarar för att utförandet fungerar. Harriet Söder på Länstrafiken tycker att utförandet har förbättrats.

P4 VästerbottenAnsvarig utgivare: Anders Bäckström

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.

Mer om hur vi bedriver vårt arbete

Senaste sändningen

P4 Västerbotten