Ökad oro bland allergiker
Astma och allergiförbundet har märkt av en ökad oro bland allergiker på arbetsmarknaden. Den växanden skaran av allergiker upplever bristande förståelse från arbetsgivare och problem att behålla sina jobb.
– VI har märkt att allt fler ringer oss och att allt fler upplever problem med att man hamnar utanför och att arbetsmiljön ger allergiproblem, säger Ingalill Bjöörn är förbundsordförande för astma och allergiförbundet.
Simone Qvist, från Borås har i hela liv haft allergier. Hon är bland annat allergiskt mot Pälsdjur, pollen, ägg, kyckling, nötter, skaldjur, parfym och i stort sett all frukt. Hon kan inte äta ute på restauranger och när hon ska gå på bio får hon chansa på att någon i hennes närhet inte äter något hon inte tål.
Efter 19 år har hon vant sig med sina allergier och astma, men det är inte alltid lätt att anpassa sig och få folk att förstå att allergi är en funktionsnedsättning.
Idag jobbar Simone på ett bemanningsföretags egen produktion där hon löder kretskort och monterar teknikprylar.
Hon har inte kunnat ansöka om sommarjobb inom kommunen eftersom hon måste begränsa sina valmöjligheter på grund av sin funktionsnedsättning.
Och känslan om att man förstör för andra är inte ovanlig. Ingalill Bjöörn förbundsordförande för Astma och allergiförbundet och har märkt av en ökad oro bland allergiker.
Med i rummet sitter hennes mamma Kristina. Även hon är allergiker fast inte samma höga grad som Simone. På en hylla i vardagsrummet står tre vita tavlor med texten ”its my life”.
Allergiker har rätt att ställa krav på arbetsgivaren om arbetsmiljön. Men precis som Simone och ordförande för Astma och allergiförbundet säger - är det är inte lätt att som ny och ung på en arbetsplats ställa den typen av krav.
Ninos Chamoun
ninos.chamoun@sr.se
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete