Ingen tar kampen mot istapparna
Trots att fastighetsägare är skyldiga att ta bort snö och istappar som riskerar att falla ner på trottoarer, är fortfarande många trottoarer i Örebro avstängda på grund av risken för ras. Polisen och Örebro kommun är oense om vems ansvar det är att se till att fastighetsägarna sköter sig.
#bild=912589#
- Om det skulle vara så att en fastighetsägare medvetet missköter sig så är min uppfattning att det är Polismyndigheten som har det ansvaret, säger miljöpartisten Jonas Eriksson, Byggnadsnämndens ordförande i Örebro.
Men enligt Polisen så är det ni på kommunen som har ansvaret?
- Det är olyckligt om ansvarsbilden är otydlig. Jag har utgått från Ordningslagen och där står det uttryckligen om snö och is. Där står att det är Polisen som har möjlighet att förelägga en fastighetsägare att ta bort isen, säger Jonas Eriksson.
Men Polisens informationschef Torbjörn Carlson hävdar att den lagen gäller om någon inte sandat på gångbanor och liknande och hänvisar til len annan lag.
- När det gäller fastigheter och istappar från tak och annat så finns det en reglering kring det i Plan och bygglagen, säger Torbjörn Carlson.
De båda är däremot överens om att det yttersta ansvaret, om det skulle hända en olycka, ligger på fastighetsägarna själva.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete