Ungdomsarbetslösheten har stigit med 10%
Konjunkturnedgången gör det ännu svårare för ungdomar att få jobb. Redan under högkonjunkturen var ungdomar bland de som hade det svårast på arbetsmarknaden.
Nu har svårigheterna ökat och det börjar synas i statistiken för länet. En jämförelse mellan december 2007 och nu i december pekar entydigt mot att fler unga saknar jobb.
Ungdomsarbetslösheten har ökat drygt 10 % varav den öppna ungdomarbetslösheten drygt 5 % enligt decemberstatistiken som visar de senaste siffrorna för länet.
Det ser ganska olika ut mellan kommunerna och är svårt att se något mönster men de norra länsdelarna har hög ökning av ungdomsarbetslösheten. I Skellefteå finns drygt 500 öppet arbetslösa i åldrarna 18 - 24 år. Det är 140 fler än för ett år sedan.
I hälften av kommunerna har den öppna arbetslösheten minskat bland ungdomar men det beror inte på att de fått jobb. Minskningen beror istället på att de kommit in i systemet med jobbgaranti för ungdomar. Det innebär att de får ersättning för att gå på utbildning eller praktik med kravet att ägna minst fyra timmar i veckan åt att söka jobb.
Reporter Örjan Holmberg
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete