Giftigt dricksvatten i Säter
Dricksvattnet i Ulfshyttan, Skaraborg och Trollsjöheden i Säter kommun får just nu inte vare sig drickas eller användas i matlagning, utan kokning. Och det på grund av att prover av dricksvattnet visar på förhöjda bakteriehalter, och det är oklart varför. Kommunen har nu satt ut färskvattentankar i dem tre byarna.
– En så länge har det inte blivit så besvärligt, det går ju att koka kaffe och koka mat i vattnet, säger Christina Selén som arbetar vid Ulvshyttans behandlingshem.
Och det är bakteriehalterna som är för höga i vattnet. Om man skulle dricka vattnet skulle man bli magsjuk.
– Vi måste rekommendera kokning i två minuter, det gäller det vatten man ska dricka och det man har till matlagning, säger Stefan Olsson, Va-ingenjör i Säters kommun.
Tidigast i slutet av veckan kan kommunen få en indikation var som är fel på vattnet.
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.
Mer om hur vi bedriver vårt arbete